12. 12. 2016 13:45

МРК и ЖРК Куманово победија на домашен терен

МРК и ЖРК Куманово победија на домашен терен

Ракометарите и ракометарките на Куманово забележаа победи во домашните натпревари изминатиот викенд.

МРК Куманово беше поуспешен од тимот на Спартак каде што победи со резултат 34-27. Натпреварот беше изедначен на полувреме (15-15), по што Куманово направи пресврт и извојуваше убедлива победа. МРК треба да одигра уште еден натпревар против Преспа, но според информациите од клубот можно е овој натпревар да биде одложен. Куманово се наоѓа на четвртата позиција на табелата со 16 бодови.

Женската екипа на Куманово со убедлива победа го заврши првиот дел од сезоната. Кумановки беа поуспешни од Овче Поле со резултат 33-18. Со оваа победа тие ја зацврстија третата позиција на табелата со 21 бод, додека четврти е Прилеп со 12 бода.

stuz
Hristijan Karpos
Garden Cvecara
NER
Parking
Joco Turs
Staro Nagoricane