19. 04. 2017 16:28

Поројни дождови, грмежи и силен ветер попладне и вечерва

Поројни дождови, грмежи и силен ветер попладне и вечерва

Доцна попладнево и во вечерните часови пообилни врнежи се очекуваат во северните и во источните делови од земјава, каде локално ќе бидат поројни и проследени со грмежи.

На места се очекува да наврнат и над 25 л/м2 дожд. Ќе дува засилен ветер од јужен и југозападен правец, кој постепено до крајот на денот насекаде ќе се смени во западен и северозападен. Во ноќните часови под влијание на студен атмосферски фронт проследен со спуштање на студен воздух од север ќе настапи нагло заладување, а на планините врнежите ќе преминат во снег, но ќе слабеат и престануваат, - соопштуваат од УХМР.

Утре ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локални слаби врнежи од дожд, а на планините ќе провејува снег. Ќе дува засилен ветер од западен и северозападен правец, а најсилен се очекува да биде во југозападните и јужните делови од земјава (на моменти со брзина и над 90 км/час). Дневната температура ќе достигне од 8 до 16 степени.

Во петок ќе биде суво, студено и ветровито, а ветерот ќе биде северозападен и особено изразен вдолж Повардарието. Дневната температура дополнително ќе се намали и ќе достигне од 6 до 13 степени.

Значително ќе опадне и утринската температура, особено за време на викендот кога ќе дојде до разведрување и намалување на брзината ветерот, па минималната температура на повеќе места ќе биде околу или под нулата. Дневната температура од сабота ќе биде во пораст.

stuz
Hristijan Karpos
Garden Cvecara
NER
Parking
Joco Turs
Staro Nagoricane